Invisalign First (Şeffaf Plak) Tedavisi Nedir?

Invisalign First erişkinlerin diş çapraşıklıklarında kullanılan şeffaf plaklarla aynı görüntüde olup, çocuk ağız yapısına uygun şeffaf plak tedavisidir.

Invisalign first, ilk tedavidir. Dar çeneleri genişletir, ön dişleri sıralar, bazı dişlere yer açar ve  böylece ileride yapılacak olan 2 . faz ortodontik tedaviyi kolaylaştırmış olur. İlk faz 6-10 yaş arasında, ikinci faz ise 12-18 yaş arasında yapılmaktadır. 10-12 yaş aralığında genelde kontrol ve izleme dönemleridir. Çünkü bu dönemde süt dişleri çok hızlı düşmeye başlar ve daimi dişler yerleşir.

Invisalign first ile çapraz kapanışlar, çene darlıkları, üst çenenin ileride olduğu vakalar, alt çenenin ileride olduğu vakalar tedavi edilebilmektedir.

Çocuğunuzun ön ve yan daimi kesici dişleri, daimi 1. büyük azı dişleri sürmüş ise invisalign first tedavisine başlamak için uygun bir zamandır.

Bu şeffaf plakların bakımı çok kolay, sadece akan musluğun altında bir fırça yardımı ile çok rahat temizlenebilmektedir.

15 veya 10 günde bir şeffaf diş plakları değiştirilir.

Invisalign first’ un günde ortalama 20 saat takılması gerekiyor. Yani yemek yerken çıkartılmalıdır.

Kırılma, kaybetme gibi acil durumlar invisalign first tedavisinde gerçekleşmiyor. Böyle durumlarda tek yapmanız gereken şey doktorunuza gidene kadar bir önceki plakları takmak olacaktır.

Invisalign First’ ün en büyük avantajları

  • Neredeyse hiç gözükmemesi
  • Takıp çıkartılabilir olması
  • Hijyenik olması
  • Kullanım kolaylığı

Çocuklara yapılan ortodontik damaklıklarda tel parçaların olması çocukların görüntüsünü etkliyordu. Ama Invisalign First ile çocuklarımız da hiç tel eklentisi olmadan diş çapraşıklıklarını tedavi edebilecekler.

Hem invisalign first hem de klasik ortodontik damaklıklar takıp çıkartılabilir apareylerdir. Ancak invisalign first de indikatör dediğimiz mavi düğmecikler bulunmaktadır. Bu mavi minik düğmecikler çocuklarınızın şeffaf plaklarını yeteri kadar takıp takmadığını kontrol etmemizi sağlıyor. Eğer düzgün takıyorsa mavi renkten beyaza doğru renk değişimi olacaktır.

Hijyeniktir çünkü klasik ortodontik damaklıklara göre çok daha az girinti ve çıkıntısı vardır. Bu yüzden invisalign first ün günlük bakımı daha kolaydır. Bunun yanında klasik damaklıklar ortalama 6 ay boyunca kullanılırken invisalign first plakları her 10 veya 15 günde bir yenilenmektedir.

Invisalign first çocuklarınızın dişlerine tam oturduğundan dolayı kendileri çok rahat takıp çıkartabileceklerdir. Temizliğini akan bir suyun altında fırçalama ile rahatça yapabiliyorlar.

Tedaviye başlanması için bazı dişlerin sürmüş olması gerekiyor. Bu yüzden invisalign first’e başlamak için çocuğunuzu mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene ettirmeniz gerekir.

https://www.traditionrolex.com/37

Invisalign first ile çene genişletmesi, çapraz kapanışlar, açık kapanışlar gibi problemlerin tedavisi gerçekleşmektedir. Ancak invisalign first ile gerçekleştirilen tedaviler 1. faz olarak adlandırılmaktadır. 1. faz tedavilerinde amaç esas tedaviye yani 2. faz tedavilere (12 yaşından sonra yapılacak ana tedavi) vakayı hazırlamak ve tedavi sürecini kolaylaştırmaktır. Çok ender vakalarda ortodontik tedaviler tek fazda bitirilebilir.